KASZTANOWIEC

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) to popularny gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych. Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, a uprawiany jest w niemal całej Europie, w tym także w Polsce.

Wyciąg z owoców kasztanowca, jeden z najlepiej poznanych roślinnych surowców leczniczych, od dawna znany jest ze swoich właściwości uszczelniających i wzmacniających naczynia krwionośne. Dlatego z powodzeniem znalazł on zastosowanie w medycynie.

Wyciąg z kasztanowca stosuje się w przypadku uczucia tzw. ciężkich nóg, w profilaktyce i leczeniu łagodnych obrzęków, leczeniu objawów żylaków, a także w celu przyspieszenia wchłaniania się krwiaków pourazowych.

Za działanie preparatów z kasztanowcem odpowiada przede wszystkim zawarta w nich escyna. Escyna oraz inne substancje zawarte w wyciągu z nasion kasztanowca wykazują działanie ochronne na naczynia krwionośne i przeciwzapalne. Zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działają przeciwobrzękowo oraz poprawiają elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI >>>

Polecane

pixel