Suche dłonie zimą - zadbaj o nie!

2021-11-08
Suche dłonie zimą - zadbaj o nie!

Sucha, popękana i spierzchnięta skóra dłoni to niestety często spotykany w trakcie zimy problem. Jego przyczyną jest przede wszystkim to, że często w mroźne dni zapominamy o założeniu rękawiczek, a suche, chłodne powietrze jest bezlitosne dla naszych rąk. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, by ograniczyć występowanie tego zjawiska do minimum.

Przesuszona skóra dłoni – przyczyny

Na skłonność skóry dłoni do przesuszania i pękania składa się wiele czynników. Codzienna higiena i nieodłączne już dziś częste dezynfekowanie dłoni mogą bardzo osłabiać strukturę skóry i powodować problemy, o jakich tu mowa. Nie bez znaczenia jest także budowa anatomiczna – znikoma ilość gruczołów łojowych a duża liczba gruczołów potowych powodują, że skóra dłoni jest bardziej niż na innych częściach ciała podatna na uszkodzenia. Co więcej, im częściej myjemy dłonie (nawet zwykłym mydłem), tym większe ryzyko naruszenia warstwy hydrolipidowej naskórka, a stąd już prosta droga do powstawania pęknięć i drobnych ranek.

Jak można wspomóc skórę dłoni codzienną pielęgnacją?

Jest naprawdę wiele metod, których sumienne stosowanie pozwala może nie całkowicie wyeliminować, ale z pewnością znacząco ograniczyć zjawisko przesuszonej zimą skóry dłoni. Na pewno takie drobne gesty, jak zakładanie rękawiczek, mogą wiele pomóc, ale kluczowa jest właściwa pielęgnacja. Kiedy problem jest już na naprawdę zaawansowanym poziomie, warto zafundować sobie kilkuetapowy rytuał pielęgnacyjny. Pierwszym jego etapem jest zmiękczanie naskórka, które można wykonać podczas ziołowej kąpieli dłoni. Następnym krokiem jest oczyszczanie i pozbycie się martwego naskórka – peelingi do dłoni są dostępne bez problemu, np. w naszym sklepie internetowym. Ostatni krok to nałożenie kremu. Raz na jakiś czas, szczególnie w zimowym okresie, warto wykonać też natłuszczającą i działającą głęboko odżywczo kąpiel oliwną.

Krem do rąk – jak wybrać najlepszy?

Kremów do rąk jest bardzo wiele i odpowiadają one na różne problemy skóry. Do stosowania zimą najbardziej odpowiednie są te, które w składzie nie mają wody. Dlaczego to tak ważne? Zimowe kremy do rąk muszą tworzyć na skórze dłoni szczelną i nieprzepuszczalną warstwę, zapobiegająca parowaniu wody z powierzchni naskórka. Powinny wykazywać też działanie odżywcze (muszą mieć zatem w składzie bogactwo witamin) oraz zapobiegać utracie ciepła. Wśród kosmetyków MACROVITA na uwagę, jeśli chodzi o zimową pielęgnację dłoni, zasługuje m.in. MACROVITA OLIVE-ELIA NOURISHING odżywczy krem do rąk z bio-składnikami 100ml. Zawiera on mnóstwo cennych kwasów tłuszczowych naturalnego, roślinnego pochodzenia. Jest również bogaty w witaminy i substancje odżywcze. W jego składzie obecne są m.in. oliwa z oliwek, olej konopny, olej kokosowy, rumianek, nagietek i aloes.

Dobrze dodać, że i babcine metody pielęgnacji często okazują się niezwykle skuteczne. Warto wypróbować stare receptury na odżywcze i regenerujące maseczki do dłoni, takie jak choćby maseczka z gliceryny i soku z cytryny albo taką na bazie oliwy z oliwek, wosku pszczelego i witaminy E. Suche dłonie zimą są Twoją zmorą? Spraw, by pozbyć się problemu raz na zawsze.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel