Kosmetyki naturalne – 4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy ich wyborze

2023-06-26
Kosmetyki naturalne – 4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy ich wyborze

Naturalne kosmetyki od dłuższego już czasu cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród konsumentów. Ich popularność wynika przede wszystkim z rosnącej świadomości odbiorców dotyczącej tego, co najlepiej służy naszemu zdrowiu i naszej planecie. A dobrej jakości kosmetyki naturalne powstają w oparciu o starannie wyselekcjonowane surowce, pochodzące ze sprawdzonych, zrównoważonych upraw.

Skład, skład i jeszcze raz skład

Na co w pierwszej kolejności powinno zwrócić się uwagę podczas wybierania kosmetyków? Oczywiście na ich skład. To, że preparat powstał w oparciu o naturalne składniki, nie oznacza automatycznie, że jest dobry i wartościowy dla każdego rodzaju cery. Naturalna pielęgnacja również powinna być ukierunkowana i przemyślana, bo przecież nie jest tak, że wszystkie substancje, jakie ofiarowuje nam natura, są odpowiedzią na indywidualne potrzeby naszej skóry. Co więcej, niektóre spośród nich mogą silnie nas uczulić, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup nowego kremu, serum czy olejku, poświęćmy chwilę, by zapoznać się z właściwościami wszystkich zawartych w nich składników.

Kiedy naturalne kosmetyki są rzeczywiście naturalne?

Wzrost zainteresowania naturalnymi kosmetykami skłonił niestety wielu producentów do stosowania nie do końca uczciwych chwytów marketingowych, mających na celu wywołanie wrażenia, że proponowane przez nich preparaty do tej grupy należą, podczas gdy po wczytaniu się w skład okazuje się, że wcale tak nie jest. Aby mieć pewność, że to, co kupujemy, spełni nasze oczekiwania, szukajmy na liście INCI najpopularniejszych składników aktywnych pochodzących z natury, takich jak oliwa z oliwek, olejek arganowy, masło Shea, wyciąg z aloesu, olej ze słodkich migdałów, skwalany roślinne, witamina C, witamina E, kofeina czy ekstrakt z drożdży.

Czy kosmetyki naturalne muszą być naturalne w 100%?

Oczywiście nie i to z bardzo praktycznych względów. Gdyby kosmetyki do pielęgnacji twarzy czy ciała miały w składzie tylko i wyłącznie naturalne składniki, które nie miałyby jednocześnie właściwości konserwujących, to nadawałyby się do użytku najdłużej przez kilka tygodni. Dodatkowo, trzeba byłoby i to jedynie pod warunkiem, że przechowywaćłoby się je w lodówce. Dla wydłużenia ich przydatności do użycia niezbędne są środki konserwujące. Dodatkowe składniki mogą również pozytywnie wpływać na skuteczność działania kosmetyku. Ważne, aby nie było ich więcej, niż to absolutnie konieczne i aby cała formułaą bazowała na składnikach pochodzenia naturalnego.

Kosmetyki naturalne powinny być…przyjazne dla natury

I to właśnie dlatego sporo osób przedkłada je nad kosmetyki drogeryjne z dużą ilością składników wytwarzanych sztucznie. Naturalne kosmetyki prawie nigdy nie są testowane na zwierzętach, a jeśli dodatkowo są wegańskie, to można mieć pewność, że znajdziemy w nich wyłącznie substancje pochodzenia roślinnego. Nie bez znaczenia są także opakowania naturalnych kosmetyków. Powinny być produkowane z materiałów przyjaznych dla środowiska, najlepiej pochodzących z recyklingu lub takich, które do recyklingu się nadają.

W ofercie marki MACROVITA można znaleźć kosmetyki naturalne najwyższej jakości, o potwierdzonej skuteczności i starannie dobranym składzie, dostosowane do różnych potrzeb i wymagań.

pixel