WITAMINA PP (NIACYNA)

Witamina PP, czyli kwas nikotynowy jest substancją, której udziału w naturalnej suplementacji organizmu nie sposób jest przecenić.

Rozwinięciem skrótu PP w zwyczajowej nazwie niacyny jest działanie przeciwpelagryczne. Niedobór witaminy powoduje bowiem pelagrę – wielopostaciową chorobę objemującą m. in. ciężkie zmiany skórne, a także poważne dolegliwości ze strony układu nerwowego.

W przemyśle kosmetycznym, preparaty z zawartością niacyny przeznaczone są do mnogich zastosowań. Jedną z najistotniejszych właściwości witaminy PP jest zwalczanie stanów zapalnych w obrębie skóry, szczególnie efektywne jest stosowanie jej w kuracji przeciwtrądzikowej. Niacyna wspomaga proces syntezy kolagenu, więc w istocie zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz ogólnemu starzeniu się skóry.

Witamina PP w znaczeniu ogólnoustrojowym jest składnikiem zasadniczym. Utrzymywanie właściwego poziomu kwasu nikotynowego w organizmie warunkuje prawidłowe działanie układów nerwowego i mięśniowego, a także stymuluje gospodarkę hormonalną. Warto wspomnieć, że niacyna jest polecana w leczeniu przewlekłych zawrotów głowy oraz nadciśnienia. Podobnie jak w przypadku witaminy C, nadmiar witaminy PP jest skutecznie wydalany z organizmu. Substancja ta nie wykazuje również własności toksycznych.
 
WRÓĆ DO SPISU TREŚCI >>>

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel